top of page
Male-Pelvic-Floor.webp

A medencefenék terápiája

Napjainkban nagyon gyakorivá váltak a medencefeneket érintő problémák mind férfiak és nők (kb. 30-50%)  körében. A medencefenék megfelelő funkciója fontos része a test egészséges működésének bio-pszicho-szociális szempontokból. Férfiak és nők egyaránt küzdhetnek vizelettartási gondokkal, szülés után vagy műtétet követően szükségszerű regeneráció, vagy a környező ízületekben tapasztalnak fájdalmat, például a derekában, keresztcsont környékén vagy a csípőben. Számtalan esteben találkozhatunk medencefeneket érintő fájdalmakkal, amik többször mentális eredettel is társulnak, mint például a szorongás.

Miért fontos a medencefenék erősítés és lazítás?


A medencefenék izmai alatt a medence alján található izomcsoport értjük, amely megtámasztja a belső szerveket (hólyag, méh, végbél) és szerepet játszik a vizelet- és széklettartásban és ürítésben egyaránt, a szexuális funkciókban, valamint az optimális testtartás fenntartásában és a core izmok tagjaként a mozgások közbeni stabilitásban. Ezek az izmok a mindennapi repetitív tevékenységekkel, a várandóssággal, a szüléssel, vagy akár a stresszel járó feszültség hatására túlterhelődhetnek vagy meggyengülhetnek.

Különböző problémákhoz vezethet, amennyiben az izomzat nem látja el a funkcióját, mint például:

  • Vizeletinkontinencia,

  • Széklet inkontinencia,

  • Kismedencei fájdalom,

  • Szex közbeni fájdalom,

  • Szervsüllyedések,

  • Derék, medenceövi, csípő fájdalom,

  • Testtartási problémák.
     

A medencefenék torna célja


Az itt található izmok erősítése és lazítása javítja az izmok rugalmasságát, tónusát és funkcióit.

A megfelelő torna:

  • Segít erősíteni a gyenge izmokat, ezáltal megelőzheti vagy enyhítheti a vizelettartási problémákat.

  • Segít ellazítani a túlfeszült izmokat, ami fontos lehet krónikus fájdalmak, feszültségek esetén.

  • Javítja a keringést a kismedencei területen, ami elősegíti a regenerációt és a szövetek egészséges működését.


Hogyan történik a vizsgálat?

Alapos anamnézis felvétel után, manuális vizsgálat követi mely során az izmok állapotát, működését derítjük fel. Biofeedback készülékkel kifejezetten a medencefenék izmainak működését mérhetjük fel és segíti a tudatos kontrollálásban, szorító erőről és a lazulási képességről kapunk információt.

 

Mi az a biofeedback készülék?

 

A biofeedback készülék egy speciális eszköz, amely elektródák segítségével monitorozza a medencefenék izmainak aktivitását. A szenzorok segítségével visszajelzést ad a felhasználónak arról, hogy az izmok megfelelően működnek-e, vagy túl feszültek, illetve túl lazák-e. Az eszköz az izomaktivitást vizuális vagy hangjelzéseken keresztül jeleníti meg, ami segíti a felhasználót abban, hogy jobban megértse, mikor és hogyan kell a medencefenék izmait aktiválni vagy éppen lazítani.

Tippek a hatékony medencefenék tornához:

  • Rendszeresség: A medencefenék tornagyakorlatokat napi rendszerességgel végezd. Az izmok megfelelő erősítése és lazítása időt és kitartást igényel.

  • Tudatosság: Figyelj arra, hogy ne feszítsd meg a has-, comb- vagy farizmokat a gyakorlatok közben, mert ezek elvonhatják a figyelmet a medencefenékről.

  • Lazítás és pihenés: A medencefenék izmainak erősítése mellett fontos a rendszeres lazítás is, hogy elkerüld a túlfeszülést.

Fontos, hogy a rendelőbe való jelentkezést megelőzze egy urogynekológiai vizsgálat, vagy egy szakorvosi vélemény.

bottom of page